go for less monika korthals
minimalism

Less drama. Kilka nawyków, których porzucenie sprawi, że będziesz szczęśliwszy | Few things you can give up now to enjoy your life more

{Scroll down for English version}

Czy kiedykolwiek czułeś/aś, że niekoniecznie lubisz ludzi ze swojego otoczenia? Marnujesz czas w relacji, której tylko Ty z siebie coś dajesz? Denerwuję Cię kupa sytuacji? Jesteś przytłoczony/a negatywnymi myślami? Zbytnio dbasz o to, co inni pomyślą lub powiedzą o Tobie? Pogoda, ludzie, a nawet social media ciągle Cię wkurzają? A może po prostu szukasz wskazówek, jak fajniej żyć? Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś/aś twierdząco, poniższy artykuł jest dla Ciebie. 

Ja czułam chyba wszystko wspomniane wyżej, i jeszcze większy galimatias miałam w głowie. Potem odkryłam filozofię #lesswaste, #minimalizm i uświadomiłam sobie, że oprócz rzeczy materialnych, jest cała masa „niematerialnych” rzeczy – związków, myśli, uczuć, czy czynności, których po prostu nie potrzebuję. Zdecydowałam, że potrzebuję zmiany i wprowadziłam kilka (czasem drastycznych, a czasem mniej) zmian w moim życiu. Te zmiany wpłynęły na mnie tak dobrze, że postanowiłam podzielić się pomysłami na nie z innymi.

Możesz zacząć je wprowadzać w swoim życiu, zaraz po przeczytaniu tego tekstu 🙂

1. UNIKAJ TOKSYCZNYCH LUDZI I ZAKOŃCZ TOKSYCZNE RELACJE

Nie musisz przyjaźnić ani kumplować się z ludźmi, którzy nie dostarczają ci pozytywnej energii. Jeśli nie jesteś zadowolony z jakieś relacji i czujesz, że niezależnie od tego, co będziesz robić, i tak nie przyniesie ona Tobie nic pozytywnego, po prostu odpuść. Otaczanie się ludźmi, którzy wysysają Twoją życiową energię, nie przynosie Ci nic dobrego. Jeśli czujesz, że nie otrzymujesz niczego dobrego od innej osoby, zakończ znajomość albo ogranicz ją do niezbędnego minimum.

Podobną zasadę wykorzystuję w świecie on-line. Postanowiłam skrócić moją listę znajomych na Facebooku do grupy osób, które naprawdę znam i zależy mi na nich. Znajoma, którą ledwo znasz, publikuje milion stories z treningów na siłowni, a Ty patrzysz na to i czujesz się jak leniwiec? Sąsiad, który jest dla ciebie wredny, zasypuje Twój facebookowy wall masą politycznych postów i toczy żywe dyskuje w sekcji komentarzy, a Ty to czytasz i bierze Cię jeszcze większa nienawiść do niego? Uh, nie potrzebujesz tego, prawda? Odcięcie toksycznych ludzi może być trudne w prawdziwym świecie (nie będziesz w stanie uniknąć irytującego współpracownika), ale w mediach społecznościowych? Kaman, to nie może być łatwiejsze! Spędzamy tyle czasu na przewijaniu różnych mediów społecznościowych, zrób tak, aby przynajmniej wyświetlały Ci się wartościowe treści generowane przez ludzi lub marki, które cenisz.

2. ODWRACAJ NEGATYWNE MYŚLI

Neuropsychiatra kliniczny Daniel Amen wykonał studium przypadku pokazujące, jak dobre i złe myśli wpływają na ludzki mózg. To bardzo interesujące badanie, więcej o jego przebiegu i wynikach możesz przeczytać tutaj. Tutaj mikrostreszczenie: Za każdym razem, gdy myślisz coś złego lub negatywnego, twój mózg wywołuje reakcję chemiczną, która przekazuje ciału sekwencje negatywnych wibracji, które sprawiają, że ​​czujesz się jeszcze gorzej. Działa to tak samo z pozytywnymi myślami – za każdym razem, gdy masz dobre myśli, twoje ciało przechodzi reakcję chemiczną, która po prostu wprawia cię w jeszcze lepszy nastrój. Więc rachunek jest prosty, prawda? 🙂

Łatwo się mówi, ale naprawdę wierzę, że przyciągamy to, co myślimy. Cały czas ćwiczę „pozytywne myślenie”, wymaga to sporo mentalnej pracy, ale zdecydowanie popłaca. Nie pozwól, aby negatywne myśli Cię zdominowały. Staraj się znaleźć coś dobrego we wszystkim, w czym widzisz negatywy. Zamiast narzekać, że Twój partner nie dodał mleka lub cukru do kawy, doceń, że Ci ją podał. Jest deszczowo? Wyjmij kolorowy parasol, ubierz kolorowe kalosze albo zaszyj się w mieszkaniu i doceń dach nad głową.To jest hardcorowy przykład – obecna pandemia – ale jeśli siedzisz w domu, możesz pracować zdalnie, masz lodówkę z jedzeniem i nadal możesz rozmawiać z najbliższymi, pomyśl o tym, ile masz szczęścia. Ciesz się domem, poświęć dodatkowy czas, który zaoszczędziłeś/aś na dojazdach do pracy, aby robić rzeczy, których wcześniej nie miałeś czasu – książki, filmy, ćwiczenia, hobby, czy nawet zrobienie porządków w szafie, na które nigdy przecież nie ma czasu.

3. NARZEKAJ MNIEJ!

Okej, to może brzmieć jak akapit powyżej, ale chodzi o coś zupełnie innego. Myśli mają ogromną moc. Głośne myśli są jak naładowana broń. Współczesny filozof i naukowiec, Daniel Dennett w swojej książce „Świadomość”, tłumaczy, że im więcej narzekamy (na głos), tym bardziej nasz mózg w to wierzy.

Kiedy patrzysz w lustro i głośno mówisz: jestem gruby i brzydki, tym bardziej staje się to realne. Zaczynasz wierzyć w to, że nie jesteś piękny/a, i że nie jesteś w stanie niczego zrobić ze swoim ciałem. I można to porównać do wielu sytuacji (praca, relacje itp.). Istnieje wiele badań, tutaj jedno z nich: 7-dniowy eksperyment bez narzekania, które dowodzą, że narzekanie nie jest dla nas zbyt pomocne.

Zwykle narzekamy na rzeczy, które są całkowicie poza naszą kontrolą, takie jak pogoda, podatki, polityka… Możesz wybrać, co nosisz, ale nie możesz kontrolować pogody. Możesz wziąć udział w wyborach, możesz wyjść na ulicę, ale niewiele możesz zrobić (chyba że chcesz zaangażować się jako polityk, to inna historia :)) . Jeszcze bardziej zabawne jest, gdy ludzie narzekają na to, jak bardzo nienawidzą swojej pracy, partnerów, ciał, ale nie robią nic poza narzekaniem, by to zmienić. Spójrz na punkt pierwszy – nie chcesz być energetycznym wampirem, którego ludzie chcą uniknąć, prawda? 🙂

Możesz już teraz przestać narzekać i wykorzystać pozytywne myśli, aby poprawić to, co jest możliwe do naprawy, zaakceptować to, czego nie możesz zmienić, i pozbyć się tego, co naprawdę cię obciąża. Mi bardzo pomaga modlitwa Marka Aureliusza i też Wam ją polecam – nawet jeśli nie wierzycie – po prostu zastąpcie Boga kimś lub czymś, w co wierzycie 🙂

Panie, daj mi cierpliwość, abym umiał znieść to, czego zmienić nie mogę;
daj mi odwagę, abym umiał konsekwentnie i wytrwale dążyć do zmiany tego, co zmienić mogę;
i daj mi mądrość, abym umiał odróżnić jedno od drugiego

4. OGRANICZ MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

To brzmi jak bułka z masłem, w porównaniu do moich poprzednich trzech wskazówek. Istnieje wiele badań pokazujących, jak (niestety) źle wpływają na nas media społecznościowe, tutaj link do jednego z nich, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej. Uzależniają, sprawiaja, że porównujemy nasze życie z innymi, co może prowadzić do zazdrości czy złego samopoczucia. Osobiście je uwielbiam, pracuję w firmie, która stworzyła narzędzie do monitorowania social mediów, i szczerze nie wyobrażam sobie mojego obecnego życia bez nich, ale wierzę, że trzeba je „dozować” i wierzę, że jest zdrowe.

Polecam sprawdzić, ile czasu spędzasz na swoim smartfonie. Możesz to zrobić za pomocą darmowej przez pierwsze 30 dni aplikacji RescueTime. Ich statystyki pokazują, że 20% najbardziej aktywnych użytkowników korzysta  z telefonu przez czas przekraczający 4,5 godziny!

Ja przewijałam media społecznościowe 2 godziny dziennie podczas podroży z i do pracy. To była czysta strata czasu. Teraz poświęcam ten czas na słuchanie podcastów, czytanie książek, wiadomości z rodziną i przyjaciółmi, po prostu spędzam ten czas jakościowo. Przestałam też używać smartfona przed zaśnięciem, co robiłam prawie zawsze. Ustawiam budzik, odkładam telefon, medytuję, i sięgam po książkę. Stworzenie tego nawyku zajęło trochę czasu, ale było tego warte. Życie jest krótkie, i zaufaj mi, nie chcesz marnować swojego cennego czasu go na przewijanie telefonu bez większego celu 🙂

To by było tyle! 😉 Mam nadzieję, że ci się spodoba!
Daj mi znać, jeśli używasz już niektórych z tych taktyk, lub jeśli planujesz. Jeśli uznasz ten artykuł za wartościowy, będę bardzo szczęśliwa, jeśli podzielisz się nim z przyjaciółmi i rodziną. To wiele dla mnie znaczy!

Namaste ?
Monika

{English version below}

Have you ever felt you don’t necessarily like the people you surround yourself with? Wasting time on a one-sided relationship? Being irritated in many situations? Overwhelmed by negative thoughts? Caring too much about what others will think or say about you? Weather, people, and social media are constantly pissing you off? Or you just look for some tips on how to live cooler? If to any of these questions you said yes, this article is just for you.

Well, I’ve been feeling sort of everything mentioned above. Then I got into #lesswaste & #minimalism. It made me realize that besides material stuff, there’s also so much 'unmaterial’ shit I don’t need. I decided that I need change, and implemented a few (sometimes drastic, sometimes less) changes in my life. And it works so cool for me, that I decided to share it with others.

You can start putting these ideas into action right after reading this article! 🙂

1. AVOID TOXIC PEOPLE & TOXIC RELATIONSHIPS

You don’t need to be friends with people that don’t bring you the energy you need. If you’re not happy with your any-kind-of-ship and you feel that you did everything in order to keep things cool, but they aren’t, simply let it go. Being around people who suck your positive energy off, is not helping you. If you feel that you’re not receiving anything good from another person, just let it go. Trust me, the last thing you want to do is seek someone’s attention.

The same rule goes into the on-line world. I decided to shorten my Facebook friends list to the group of people I really know and care about them. A friend you barely know posting a million stories from her gym workout making you feel like a lazy ass? A neighbor that is mean to you posting his political statements on his Facebook wall and fighting with others in the comments section? (Sigh), you don’t need that, right? Cutting off toxic people may be hard in the real world (you won’t be able to avoid seeing your annoying coworker, but you can control how you feel towards them), but on social media? C’mon. It can’t be easier. We spend so much time scrolling social media that least you can do, is to deal with nice content generated by people or brands you value.

2. SAY F*&K OFF TO NEGATIVE THOUGHTS

Daniel Amen made a case study showing how good & bad thoughts are affecting the human brain. It’s super interesting and you can read about it here. Here’s the long story short: Every time you think a bad or negative thing, your brain creates a chemical reaction that gives you a negative vibe, which in the end is making you feel even worse. It works the same with positive thoughts – every time you have good thoughts, your body gets a chemical reaction, which is just putting you into an even better mood. So the math is simple here, right? 🙂

Talk is cheap, but I really believe that we attract what we think. I’m practicing this step constantly, this requires pretty lots of mental work but it is definitely paying back. Don’t let negative thoughts kill your positive vibe. Try to find positivity in every negativity. Instead of getting grumpy at your partner for not adding milk or sugar to your coffee, appreciate that he or she served it to you. It’s rainy? Take out your colorful umbrella. This is a hardcore example – the current pandemic – but if you’re sitting at your home, are able to work remotely, have a fridge stuffed with food, and can still talk to your loved ones, think about how lucky you are. Enjoy your home, take the extra time you’ve saved on home-work-home commuting to do things you haven’t had the time to do before – books, movies, hobby, decluttering.

3. LESS COMPLAINING

Okay, this may sound like the paragraph above, but it is literally something completely different. Thoughts have huge power, but dear, thoughts that are said out loud are like a loaded gun. Daniel Dennett, Consciousness Explained author, says that:

The more we complain, the more our brain believes it. When you look in the mirror and say out loud I am fat and ugly, the more realistic it gets!  And we can compare it to numerous situations (jobs, relationships, etc).

There are studies, and this one of them: The 21-Day No-Complaint Experiment that proves that complaining is not too helpful for us. Usually, we complain about things that are completely out of our hands like weather, taxes, politics… You can choose what you wear, but you can’t control the weather. You can choose your governors once for every few years, you can go on the streets if you’re upset, but there’s not much more you can do (unless you want to get involved as a politician, then it’s a different story:)).

It’s even funnier when people complain about how much they hate their jobs, partners, bodies, but do nothing besides complaining to change it. Look to the point one – you don’t want to be the energy sucker people want to avoid, right? 🙂

You can stop complaining now, and use positive thoughts to improve what you can improve, accept what you can’t change, and get rid of what is really burdening you. The perfect example to follow here is the Serenity Prayer – even if you’re not believing – just replace God with whoever or whatever you believe in 🙂

God grant me the serenity to accept the things I cannot change, 
Courage to change the things I can,
and Wisdom to know the difference

4. LESS SOCIAL MEDIA

This one sounds like a piece of cake comparing to my previous three tips. There are plenty of studies showing how (unfortunately) badly social media is affecting us. It’s addictive, it makes us compare our lives with others, it can lead to jealousy (here’s the source). I love social media, I work in social media and I can’t imagine my current life without it, but I believe that this has to be 'dosed’ and I believe it’s healthy.

I really recommend you check on your smartphone how much time you spend on your smartphone You can do that with RescueTime App. Their stats show that the top 20% of smartphone users have daily screen time in excess of 4.5 hours.

I used to scroll social media 2 hours a day doing nothing while communing home-work-home. It was a pure waste of time. Now I take this time to listen to podcasts, read books, catch up with friends, just do something that has quality. Also, I’ve stopped using a smartphone before falling asleep. I set up my alarm, put the phone aside, and grab a book. It took a while to create this habit but was so much worth it. Life is short, you don’t want to spend it on scrolling your phone without any bigger purpose 🙂

This would be it for today. I was sure it will be a super short article with some quick tips, but while writing it felt like there’s so much more I want to share and it took me exactly 3 hours, wow! 😉 I hope you’ll enjoy it!
Let me know if you are using some of those tactics already, or if you’re planning to. If you found this article valuable, I will super happy if you share it with your friends and family. This will mean a lot to me!

Namaste ?
Monika

Sharing with you my thoughts about minimalism, zero waste, and slow life. I write in ??&??

Jeden komentarz

  • Gwen

    Bardzo cenny artykuł. Dał mi dużo do myślenia. Chce odciąć się od kogoś kto bardzo mnie zranil, zdradził. Wiem, że jest bezwartosciowy w moim życiu. Chce mieć odwagę by dążyć do zmiany, co zmienić mogę…. Tylko jak to zrobić ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *