go for less blog
minimalism,  zerowaste

Społecznie odpowiedzialny – co to właściwie znaczy? | To be socially responsible – what does it really mean?

{Scroll down for English version}

„Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”

To cytat jednej z moich najukochańszych książek – Małego Księcia. Jeszcze jakiś czas temu interpretowałam ten fragment zawężając go tylko do relacji międzyludzkich. Dzisiaj, czytając niedawno książkę Antoine de Saint-Exupéry’ego, jestem przekonana, że jest tutaj drugie dno. Człowiek oswoił sobie planetę. Stworzył koło, wybudował drogi, wymyślił Internet. Urządził się, eksploatując zasoby Ziemi. Stał się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoił.

Co ja tutaj robię?

Kiedy zaczęłam coraz bardziej interesować sie tematyką zrównoważonego stylu życia, CSR’u, filozofii zero waste, z radością odkryłam, że na polskiej scenie eko jest wiele wartych uwagi twórców (chapeau bas dla moich ulubionych twórczyń: Kasi z ograniczamsie.com, Marty z jadlonomia.com i Arety z jakuratowacwiat.pl!). Zainspirowana i zadowolona z siebie brałam krótkie prysznice, ograniczyłam znacznie spożycie mięsa, detergenty do sprzatania wymieniłam na ocet, nosiłam bawełnianą torbę na zakupy, wspierałam ważne dla siebie inicjatywy, czułam się odpowiedzialna społecznie, wreszcie napisałam (o ironio, premiera w Prima Aprilis) pierwszy post na własnym blogu. Po jakimś czasie (połączonym ze sporymi życiowymi zmianami), mój pisarski zapał, na początku tak gorący, się ostudził. Przecież w materii less waste wszystko zostało już powiedziane. Co ja tam będę dokładać swoje kilka groszy, co to zmieni?

Społeczna odpowiedzialność

To postawa, która charakteryzuje się dobrowolnym i aktywnym działaniem na rzecz pozytywnych zmian w najbliższym otoczeniu społecznym. Najkrócej ujmując to zaangażowanie każdego człowieka w kreowanie lepszej rzeczywistości społecznej. Obywatele mają nie tylko prawa, ale także obowiązki względem społeczeństwa i wspólnoty. Taka definicje znajdziemy w Internecie. Podpisuję się pod nią obiema rękami, ale jednocześnie uważam, że…

…XXI wiek wymaga od nas więcej

Oprócz dotarcia do świetnych twórców, dokonałam jeszcze jednego – dla mnie – życiowego odkrycia. Na świecie jest gorzej, niż myslimy. Generalnie, to w dupie, drogi Czytelniku, droga Czytelniczko, jestesmy. I cytując klasyka: zaczynamy sie w niej urządzać. Dlaczego tak jest? Bo nie wiemy, jak bardzo źle w tej dupie jest. Skąd to wynika? Z tego, że o tym się nie mówi. To nie są wygodne wiadomości. Słuchając radia, ogladając telewizję, przegladając Internety, ciężko w bierny sposób dotrzeć do informacji nt. tego, że wieczna zmarzlina, która wg naukowców miała topnieć w 2090 roku, robi to już teraz (źródło), czy że w Szwajcarii ludzie przykrywają lodowiec płótnami po to, by spowolnić jego zanikanie (więcej info tu).

Zmiana klimatu jest prawdziwa

Nie jestem naukowcem, dlatego odsyłam do bardzo rzeczowego vloga Roberta Rienta, który w przystepny sposób tlumaczy, o co chodzi z tym całym podnoszeniem sie poziomu CO2 i dlaczego to jest tak niebezpieczne. W październiku 2018 powstał Raport Specjalny Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który został przyjęty przez prawie 200 krajów. Raport wyraźnie mówi, że jeśli średni wzrost temperatury Ziemi zostanie przekroczony o więcej niż 1.5 stopnia Celsjusza, grożą nam nieodwracalne zmiany konsekwencje szkodliwe dla wszystkich społeczeństw i ekosystemów. Wojna o zasoby, walka o przetrwanie.

„Nic na to nie poradzę” powiedziało 7,5 milarda osób

I tutaj jest miejsce na moją definicję społecznej odpowiedzialności na miarę XXI wieku: to świadomość skali problemu i szerokie spojrzenie, zrozumienie, że wszyscy jesteśmy systemem naczyń połączonych (w Polsce mamy gorące lato, ale tysiące kilometrów dalej ludzie umierają z powodu upałów) i kierowanie tą świadomością w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu przyczyniać się do niszczenia Ziemi i robic wszystko, co tylko możliwe, aby nie dopuścic do klimatycznej katastrofy.

Być społecznie odpowiedzialnym – móc niewiele i to właśnie robić

I to właśnie zamierzam robić – dokładać swoje 5 groszy. Uświadamiać sobie i Tobie, drogi Czytelniku, droga Czytelniczko, że moje i Twoje małe wybory, decyzje, mają ogromne znaczenie i wpływ na otaczający nas świat. Ten blog jest dla mnie przestrzenią, gdzie chce Ci pokazać dlaczego i jak być społecznie odpowiedzialnym, robiąc niewiele.

I o tym będą kolejne wpisy.

Dbajcie o siebie i o planetę ?
Monika

___

{English version below}

 

“You become responsible, forever, for what you have tamed”

It’s a quote from one of my beloved books – Little Prince. I used to interpret this fragment by narrowing it down only to relations between humans. Now, after reading the book by Antoine de Saint-Exupéry recently, I am convinced that the hidden message is here. Man tamed the planet. He created the wheel, built the roads, invented the Internet. He made his way through the exploitation of Earth’s resources. He became responsible for what he tamed forever.

Social responsibility

This is an attitude that is characterized by voluntary and active action for positive changes in the immediate social environment. To put it briefly, this is the commitment of every human being to creating a better social reality. Citizens have not only rights but also duties towards society and the community. Such a definition can be found on-line. I completely agree with it, but at the same time, I think that …

… The XXI century requires so much more from us

And here is the place for my definition of social responsibility in the 21st century: it is being aware of the serious climate changes and trying to do everything possible to prevent a climate catastrophe. 

„There’s nothing I can do”, said 7,5 billion people

What can we all do? Take shorter showers, limit the consumption of meat, exchange cleaning detergents for vinegar (it is amazing, how much money you can save), use a reusable shopping bag, think twice before you buy the next piece of clothing; just be socially responsible by doing these little things! And this is what I want to share with you on my blog. And about such small steps, the next blog post here will be. 

Take care of yourself and the planet ?
Monika

Sharing with you my thoughts about minimalism, zero waste, and slow life. I write in ??&??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *